Odlazak dugogodišnjeg ravnatelja Zorana Pavletića u mirovinu

Autor: Lucija Bobić, 12. 9. 2023.

Nerado i teško započinjem pisanje ovog teksta. Čini mi se nemogućim na pravi način prikazati veličinu i snagu čovjeka koji je našu školu vodio 23 godine i na početku ove školske godine krenuo u zasluženu mirovinu. Pet mandata dovoljno govori koliku je podršku imao među zaposlenicima Škole i u lokalnoj zajednici. Podršku zasluženu nesebičnim radom, znanjem, entuzijazmom i energijom kojom je polako i vizionarski Školu vodio prema ustanovi kakva je danas, modernoj školi za 21. stoljeće.

Odmah na dolasku donio je sasvim novi dah svježine u kolektiv i širom nam otvorio vrata profesionalnog i osobnog napretka. Bez prisile učinio je da svaki zadatak i projekt postane zanimljiv i izazovan . Uz njegovo vođenje s uživanjem smo prihvaćali promjene svjesni kako se Škola transformira u prepoznatljivu ustanovu koja uživa visoki ugled u široj zajednici. Inovativne ideje poput Dana obrnutih uloga otvorile su i djeci i odraslima nove vidike i pogled na školu. Uključio nas je u međunarodne projekte Innebandy i Seeds of peace u sklopu kojih su i učenici i učitelji putovali u Švedsku i Ameriku. Organizirao susrete ekoškola s područja Balkana. Među prvima u Hrvatskoj omogućio je izvođenje nastave Građanskog odgoja u našoj školi.

Učitelje je poticao na neprestano stručno usavršavanje. Kvalitetne edukacije poput seminara Čitanje i pisanje za kritičko mišljenje, Medijacija, Pravo u svakodnevici i Edukacijom do zdravlja unapređivale su kompetencije učitelja i osuvremenjivale njihov pristup nastavnom procesu. Tolerantan odnos, poticajno radno ozračje i zaštita koju su učitelji uživali učvrstili su međusobne odnose toliko da smo s veseljem otvarali ulazna školska vrata i taj osjećaj prenosili u učionice.

A i te su učionice postale vedrije jer je odmah na početku mandata u njih unio boje, a kasnije ih nastavio opremati novim alatima i nastavnom tehnologijom. Novitete je uvodio i prije nego što smo bili svjesni da nam trebaju pa smo potaknuti dobivenim mijenjali pristup nastavi i bili uvijek u tijeku s novim naprednim tehnološkim dostignućima. U suradnji s lokalnom zajednicom i osnivačem održavao je školsku zgradu na najbolji način. Potpuno je izmijenjena stolarija, napravljena nova fasada i renoviran krov, realiziran dugogodišnji plan izgradnje školske dvorane i triju novih učionica. Uređeni su i unutarnji prostori školske zgrade, potpuno je renovirana i opremljena školska knjižnica, izmijenjen namještaj u kancelarijama i nekim učionicama, uređena školska kuhinja i svi sanitarni čvorovi. Osnovana je informatička učionica i organiziran rad u produženom boravku.

Znali smo se šaliti da mu je svaki novi projekt nova igračka jer je izazove prihvaćao i rješavao predano i s lakoćom. Uz njegov entuzijazam sve je izgledalo lako, zabavno i ostvarivo. Samozatajno, predano i vizionarski usmjeravao je cijeli kolektiv prema stalnom napretku, nesebično pružajući podršku i oslonac. Njegova kancelarija uvijek je bila otvorena za sve. Utočište, mjesto za odmor, razmjenu iskustava, rješavanje problema, zabavu i stvaranje novih ideja.

Zoran Pavletić - ravnatelj, vođa, učitelj, motivator, uzor i prijatelj. Najveće bogatstvo ostavlja u nama koji smo imali sreću i čast raditi i napredovati s njim.

Ne sumnjam da će svoju neiscrpnu energiju usmjeriti u neke nove projekte i sigurna sam da ga čeka još puno izazova koje će s radošću prihvaćati i savladavati.

Šefe, hvala i sretno. Vrata Škole širom su otvorena za Vas.

Doris Šimičević, profesorica hrvatskoga jezika

Može biti slika sljedećeg: Jedna osoba Može biti slika sljedećeg: Jedna osoba