2014-02-25 12:42:34

21. veljače: Međunarodni dan materinjeg jezika

Kako bi obilježili Međunarodni dan materinjeg jezika potražimo stare  mudrosti, izreke, poslovice ili stihove izgovorene čakavskim.

Ne znate gdje ih potražiti?

Ovoga puta zabiđite knjige i Internet. Lijepe riječi potražite u obitelji! Razgovarajte sa svojim roditeljima i nonićima. Zabilježite mudrost, izreku, poslovicu ili stihove, potpišite se i ubacite je na predviđeno mjesto na panou. Najljepše riječi bit će izdvojene i objavljene na mrežnim stranicama naše škole. Potrudite se!

Zašto obilježavamo Međunarodni dan materinjeg jezika?

Materinji ili materinski jezik je naš prvi jezik, onaj koji naučimo u obitelji. Stoga i taj naziv, materinji odnosno materinski vežemo uz materu, majku, mamu.

Stručnjaci tvrde da je znanje materinjeg jezika jako važno pri formiranju mišljenja, a istraživanja pokazuju da osoba koja nije svladala materinji jezik ima problema s učenjem, ne samo drugih jezika, već i s učenjem uopće.

Svjesna uloge materinjeg jezika u razvoju komunikacijskih vještina i oblikovanju svijesti i kretivnosti, Organizacija za obrazovanje, znanost i kulturu pri Ujedinjenim narodima (UNESCO) donijela je 1999. godine odluku o proglašenju 21. veljače Međunarodnim danom materinjeg jezika.

S ciljem promicanja jezične raznolikosti i višejezičnog obrazovanja, UNESCO želi podsjetiti da jezici nisu samo značajan dio civilizacijskog kulturnog naslijeđa, već i nezamjenjivi izraz ljudske kreativnosti i veličanstvene različitosti.

Jeste li znali?

Istraživanja pokazuju da polovici od 6 000 svjetskih jezika prijeti nestanak u idućih nekoliko naraštaja. Potiskuju ih dominantni jezici poput engleskog, kineskog, francuskog, španjolskog i ruskog.

Izgube li se jezici i kulture, nestat će i mnoga tradicionalna znanja!

Međunarodni dan materinjeg jezika podsjeća nas da čuvamo jezičnu raznovrsnost kao jedno od najvećih bogatstava!


Osnovna škola "Hreljin"