Svjetski tjedan svemira

Autor: Anamarija Pogorelec, 8. 10. 2016.

World Space Week Asocijacija (WSWA) najveća je svjetska obrazovna organizacija povezana sa svemirom, pokrenuta od strane Ujedinjenih naroda i Vijeća za miroljubivo korištenje svemira (COPUOS) te Ureda za izvanzemaljske poslove (UN OOSA).
Svjetski tjedan svemira se obilježava svake godine od 4. – 10. listopada, a nacionalni koordinatori rade tijekom cijele godine i pomažu organizatorima događanja te koordiniraju aktivnosti povezane s obilježavanjem Svjetskog tjedna svemira. World Space Week Asocijacija ima nacionalne koordinatore u preko 80 država širom svijeta. Ove godine Svjetski tjedan svemira promiče istraživanje našeg planeta Zemlje iz svemirskih daljina putem mnogobrojnih svemirskih letjelica koje se nalaze u orbiti.

I učenici naše škole su sudjelovali u aktivnostima koje su se provele povodom obilježavanja Svjetskog tjedna svemira: projekcijama dokumentarnih filmova na satovima Geografije, sportskim aktivnostima utemeljenim na pripremama astronauta za put u svemir, radijskom emisijom novinarske skupine, te postavljanje izložbe fotografija snimljenih Svemirskim teleskopom Hubble (HST) na satovima Informatike. Odlično smo se zabavili na satovima Likovnog odgoja postavljajući Sunčev sustav. Naučili smo da čovjek koji na Zemlji teži 80 kilograma na Mjesecu ima 13.224 kg, na Merkuru i Marsu 30 kg, Veneri 72 kg, Neptunu 90 kg, Saturnu 92 kg, Uranu 93 kg a na Jupiteru 211 kg. Prepuštamo Vam na volju odabrati koji planet bi bio Vaša destinacija iz snova. Učenici 8. razreda za nas su pripremili izvrsnu radio emisiju koju nikako ne smijete propustiti poslušati.
NEIL ARMSTRONG nije rekao 1969. godine ono što cijeli svijet misli da je čuo. Međutim, za početak bi trebalo utvrditi da je prijevod na hrvatski vrlo često pogrešan. Naime, slavni astronaut tijekom šetnje po Mjesecu nije rekao: "Ovo je mali korak za čovjeka, ali veliki za čovječanstvo" već "Ovo je mali korak za čovjeka, ali veliki skok za čovječanstvo".

Mi Vam poručujemo da pogledate u zvijezde i pustite prošlost iza sebe. Malim koracima, sigurno i sa smješkom na licu kročite u budućnost. Mi vam poručujemo, jer mi smo vaša budućnost.